Villámgyorsan és a legolcsóbban szállítunk — 300 + fogyasztói vélemény — Orvosok tapasztalatai — A legszélesebb Sunrider termékkínálatból választhatsz — A világ legkoncentráltabb élelmiszerei és italai — Kóser és Halal minőség — 5000 éves tapasztalatra/tudásra épülő receptek — A legtöbb információ a Regenerációs Programról — Amerikai gyártási színvonal/minőség — Már 40 éve sikeres a világon a Regenerációs Program

06-30-951-8350 | +36-1-788-0230

Folyamatosan tisztítsd és tápláld a szervezetedet különleges növényi italokkal és ételekkel, hogy holnap is vidám, energikus és fitt lehess!

Tények és tévhitek a táplálkozásról XXVI. – Rostok

15

JANUÁR, 2019

Táplálkozás

A Tények és Tévhitek a Táplálkozásról mai részében a rostokkal fogunk foglalkozni. Tarts velünk!

A rostok olyan növényi eredetű szénhidrátok, amelyeket a szervezetünk nem képes megemészteni, ezért eljutnak a vastagbélbe. A szénhidrátokról született kétrészes cikkünk első részét ide kattintva, második részét pedig ide kattintva olvashatod.

Az általunk fogyasztott rostokat, élelmi vagy diétás rostoknak is nevezzük.

A rostok poliszacharidok, tehát összetett szénhidrátok, éppen ezért a jó szénhidrátok csoportjába tartozik – szervezetünkben remekül hasznosulnak. Többségük cukrokból épülnek fel.

A rostok közös jótékony hatásai közé tartozik, hogy segítenek a szívbetegségek megelőzésében, méregtelenítő hatással rendelkeznek, és támogatják a szervezet emésztésének működését.

Elsőként ismerjük meg, milyen fajtái vannak a rostoknak.

Vízben oldódó rostok

A vízben oldódó rostok közé tartoznak a következő vegyületek:

  • Pektin (szárazföldi növények sejtfalából előállított vegyület)
  • Növényi gumik
  • Nyálkák

Ezek a vegyületek lassítják és megkötik a táplálékokat, ez által hatékonyabbá, könnyebbé teszik az emésztést. Segítenek a koleszterincsökkentésben és gátolják a vércukorszint hirtelen változását is.

Magas vízben oldódó rosttartalma az alábbi élelmiszereknek van:

  • gaponapelyhek, és abból készült ételek (müzli, hamlet, abonett, korpás kenyér, stb.)
  • zöldségek (spenót, zeller, cékla, petrezselyem)
  • gyümölcsök (birsalma, banán)

Vízben nem oldódó rostok

A vízben oldódó rostok közé tartoznak a következő vegyületek:

  • Cellulóz (A növények vázanyagának nagy részét alkotó vegyület)
  • Szója-poliszacharid
  • Keményítők bizonyos fajtái

A vízben oldódó rostokhoz hasonlóan a vízben nem oldódóak is megkötik a tápanyagokat és a vizet, de, ahogy a neve is mutatja, nem oldódik fel bennük. Felduzzadnak, így megtöltik a vastagbelet és segítenek a székletürítésben. Emellett eltelítő hatással is rendelkeznek, így hatásos a fogyókúra esetén.

Magas vízben nem oldódó rosttartalma az alábbi élelmiszereknek van:

  • gabonakorpa (főleg búzakorpa)
  • száraz hüvelyesek (borsó, bab, lencse, stb.)
  • olajos magvak (dió, mogyoró, napraforgó, mák, stb.)
  • egyéb magvak (len, szezám, stb.)
  • barnarizs
  • gyümölcsök (szilva, szőlő, meggy, alma, barack, eper, stb.)

Mennyi a napi rostszükségletünk?

Az ajánlatot napi rostbevitel mennyisége 25-35 gramm. Az ideális mennyiség azonban változó, függően az egyén korától, életmódjától, egészségügyi állapotától.

További tippek, ötletek rostfogyasztáshoz

A tehéntejet övező aggodalmak és negatív hangok miatt egyre komolyabb teret nyertek a növényi tejek. A növényi tejek előnyei közé tartozik laktózmentességük, ill. az a tény, hogy nem található bennük semmilyen körülmények között sem állatnak adott hormonok, ill. antibiotikumok. A hátrányuk viszont az, hogy legtöbbjük fehérjetartalma rettentően alacsony, és néhány növényi tej esetében a szénhidráttartalom igen magas.

A leginkább kedvelt – és egyben legjobb – alternatíva a mandulatej, ami édesebb, mint a tehéntej, ugyanakkor cukor-és zsírtartalma alacsonyabb, vitamin és ásványi anyag tartalma pedig magas. Itt is azonban érdemes újra megjegyezni, hogy a fehérjetartalma 250 ml-ként mindössze 1 g.

Az egyetlen növényi tejtípus, aminek magasabb a fehérjetartalma a szójatej, mindemellett pozitív tulajdonsága, hogy fele annyi zsír és harmad annyi kalória van benne, mint a tehéntejben.

A többi tejtípusnál egyértelműen elmondhatjuk, hogy vagy zsír vagy cukortartalma magasabb, mint a tehéntejnek, az egészséges életmódba való beépítésük nem különösebben ajánlott. Ide tartozik a kókusztej, a zabtej, ill. a rizstej is.

Bár áruk igen magas (átlagosan 3x-osa a tehéntejnek), ha megengedhetjük magunknak (és ízlik – hiszen teljesen más ízük van, mint a tejnek!) – érdemes alternatívaként kipróbálni őket!

Ezzel befejeződött a tejről szóló cikksorozatunk, amennyiben tetszett kérjük oszd meg másokkal is, és hamarosan folytatjuk!

Rostpótlás a Sunrider háza tájáról

Egyedülálló módon a Sunrider konkrét rostkapszulával rendelkezik! Ez a termék pedig nem más, mint a Fibertone. A Fibertone egy olyan speciális, kizárólag növényi alapanyagokból készült keverék, amellyel minden nap kiegészítheted a szervezeted számára szükséges rostmennyiséget, legyen szó akár vízben oldható, akár vízben oldhatatlan rostokról.

A Fibertone zabkorpát, útifűmagot, szezámmagot és kínai görvélyfű gyökeret tartalmaz.

Kattints ide, és próbáld ki 100%-ban növényi élelmiszereinket!

Nem akarsz lemaradni a legfrissebb bejegyzéseinkről, cikkeinkről, újdonságainkról? Iratkozz fel a Naplovas hírlevélre!

Legutóbbi bejegyzéseink

Méregre mérget? Soha! Nem bevinni, kihozni kell!

Méregre mérget? Soha! Nem bevinni, kihozni kell!

Az ötezer éves, keleti elveken nyugvó Regenerációs Program a világ legrégibb, legjobban kipróbált szisztémája. Bevált. Kíméletes. Fájdalom- és kockázatmentes. Természetes. Egyszerű. Milliók élvezik a világon!

Gyengéd és élvezetes méregtelenítés

Gyengéd és élvezetes méregtelenítés

Az ember évekig, sőt évtizedekig nem vesz észre semmit az önmérgezésből, ám egy reggel arra lesz figyelmes: hol itt fáj, hol ott fáj, majd pedig már mindenütt … Az idővel fölhalmozódó méreganyagok lassan, alattomosan megbénítják az idegrendszer érzékelő képességét.

Az elsavasodás

Az elsavasodás

„Testünk erőinek valamennyi összetétele közül a savak hatása a legkárosabb!” – mondta Hippokratész. Manapság az elsavasodás „népszerűbb” probléma, mint valaha. Ha a szervezet több sósavat termel a kelleténél, az számos egészségügyi problémához vezethet.